STRES ve YOGA

Stres yönetiminin düzenli olarak çalışılması ile beden, akıl, ruh seviyesinde stresten kurtulma sağlanır. Stres neleri artırır; enerji tüketimini, kalp hızını, solunum hızını, oksijen tüketimini, kan basıncını, hassasiyeti arttırır. Yogada stres yönetimi sayesinde yavaş ve ritmik bir prana (solunum), kolay asanalar (duruşlar), içe dönüş tekniği (meditasyon) ile derinlerde yerleşmiş olan stresten kurtulma, derin gevşeme tekniği ile dinlenme sağlanır. Stres yönetiminin faydaları; fiziksel seviyede, akıl seviyesinde, ruhsal seviyede ve sosyal seviyede sıhhat düzeyini artırır. işte verimlilik süresini arttırır. Takım ruhunu tetikler. Uykusuzluk, hipertansiyon gibi strese bağlı belirtileri önler.

Stres Belirtileri

Fiziksel Seviyede; kan basıncı artışı, başağrısı, boyun, omuz ve sırt ağrısı, uyku düzeninde bozulma, kilo değişliklikleri (iştahsızlık veya aşırı yeme), kronik yorgunluk. 


Kavramsal Seviyede; konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık, düşünce karışıklığı, karar vermede zorluk, olumsuz görüş. Duygusal Seviyede; depresyon, asabiyet, ruh hali değişiklikleri, öfke patlaması, kendinden emin olmama, duygusal kontrol kaybı, çaresizlik, umutsuzluk, intihar girişimi Davranış Seviyesinde; İşte ve sosyal aktivitelerde ilgi kaybı, içki, sigara ve ilaç kullanımında artış, kendini aileden ve arkadaşlardan geri çekme, cinsel sorunlar, kavgacı kişilik.